•  apr 10, 2022

Prirodna ulja za psorijazu

Vesna Objavio Vesna
Psorijazu za prirodna ulja

Bit će boljih i lošijih perioda, koje treba prihvatiti kao takve. Vrlo je važno da razgovarate sa svojim djetetom i objasnite mu o kakvoj bolesti se radi, koju terapiju je potrebno primjenjivati. Vaše dijete više nije malo i sasvim je u redu da bude potpuno svjesno zašto treba raditi određene stvari. To spominjem jer ste napisali da ste bezuspješno pokušali uvesti promjene prehrane.

Objasnite djetetu zašto je to potrebno. S obzirom na to da je psorijaza izrazito psihosomatska bolest, između ostalog je od osobite važnosti i osobnost bolesnika, te povjerenje između bolesnika i terapeuta. Uz to, pacijenti oboljeli od psorijaze, kako bi se bolest što rjeđe i manje pojavljivala, trebaju voditi zdrav život, bez pretjeranog stresa te održavati dobru higijenu i fizičku i psihičku.

Ponavljam, Vaše dijete ima pravo znati zbog čega se sve to događa. Nakon početnog bunta a to nam je svima urođeno — borba protiv promjene, vjerujem da će i uvođenje nove prehrane, čišćenje organizma i sve ostalo što spada u terapiju biti lakše provoditi.

Ovaj tretman je potrebno izvoditi tri puta godišnje u pravilnim razmacima. Bez obzira koji način čišćenje odabrali, svaka kura traje 3 tjedna 21 dan. Ako do sada niste provodili kuru čišćenje, preporučujem da za prvi put napravite dvije kure zaredom, s razmakom od tjedan dana znači tri tjedna čišćenja, pa pauza tjedan dana, pa opet tri tjedna čišćenja. Spomenut ću nekoliko načina na koje to možete obaviti — svi su dobri i podjednako učinkoviti, Vi samo trebate odabrati koji Vam i Vašem djetetu najbolje odgovara.

Ovakav čaj se prije tri puta na dan, nezaslađen, prije obroka, tijekom tri tjedna. Iako je terapija čičkom financijski najpovoljnija, trebam napomenuti da je takav čaj dosta gorak, pa ga djeca a ni odrasli ne vole piti. Isto tako, može biti problem kod spravljanja, jer je dekokt potrebno skuhati svježe tri puta na dan. Kako je koristiti: Navečer umiješajte jednu čajnu žličicu gline u 1,5 dcl vode.

Prvi tjedan — glina se pije ujutro, na tašte, ne miješajući je ostaviti talog na dnu čaše. Ostane malo taloga. Treći tjedan — promiješajte glinu i vodu drvenom žlicom, sve se zajedno popije na tašte. Ovo je također financijski povoljan način čišćenja, a glinena voda nije toliko strašna po okusu.

Prednost je što se uzima samo jednom dnevno. Doze se kreću od 10 ml do 30 ml hidrolata na dan ovisno o starosti i težini osobe, te o težini problema s kožom, tijekom 21 dana. Ne znam kolika je kilaža Vašeg djeteta, ali u principu djeca od 12 godina već mogu uzimati doze za odrasle. Zato, slobodno koristite maksimalnu dozu od 30 ml. Paprenu metvicu možete uzimati na nekoliko načina: a ujutro i navečer po 15 ml hidrolata, pomiješano s vrlo malo vode; b ako Vaše dijete ima naviku tijekom dana piti dosta tekućine, možete ukupnu količinu hidrolata 30 ml pomiješati s litre vode, te neka polako pije tijekom dana.

Jedna jušna žlica otprilike 10 ml hidrolata, jedna čajna žličica je otprilike 5 ml. Hidrolat paprene metvice je vrlo ukusan, pa ne bi trebalo biti problema s ovim načinom čišćenja. Ako je potrebno, hidrolat se može umiješati i u sok ili hladan čaj. Crni ribiz kod akutnog pogoršanja Kod akutnog pogoršanja može se koristiti list crnog ribiza kao imunoregulator. Najbolja vrsta pripravka crnog ribiza je S.

Oralno uzimanje biljnih ulja Uz čišćenje jetre, obavezno je oralno uzimanje biljnog ulja noćurka kroz duži period vremena 2 mjeseca ili dulje, uz ponavljanje prema potrebi. U pravilu, noćurak se uzima u dozi od jedne čajne žličice, tri puta nad dan nakon jela. Okus nije previše ugodan nekim ljudima, pa se može pomiješati sa sokom, medom, sladom ili sl.

Dermalna terapija Dermalna terapija uključuje mješavinu koja se izrađuje od biljnih ulja kalofila, ploda divlje ruže, macerata nevena i eventualno nara. Uključuju se eterična ulja narda, smriče, ružmarina verbenona i tanacetuma. Ako niste vični u izradi takvih pripravaka, najbolje je da se obratite stručnom aromaterapeutu. Uz navedenu mješavinu eventualno se koristi hidrolat rimske kamilice, koji se nanosi prije uljne mješavine.

Prehrana Već ste spomenuli da ste pokušali promijeniti način prehrane, znači svjesni ste da je i to potrebno. Prehrana svakako utječe na stanje naše kože te je od izuzetne važnosti da ona bude ispravna ako se radi o kožnom oboljenju. Dobro je da se Vaše dijete hrani raznovrsno, sezonski i hranom s našeg podneblja. Pretpostavljam da ne trebam objašnjavati koja se hrana treba izbjegavati — slane grickalice, gazirani sokovi, masna, presoljena i pržena hrana….

I za kraj još ću samo spomenuti da je učinak sunca i kupanja u morskoj vodi izuzetno blagotvoran za bolesnike oboljele od psorijaze, pa ako ste u mogućnosti, bilo bi dobro da svom djetetu omogućite što dulji boravak na moru tijekom ljetnih mjeseci. Nakon završenog fakulteta i nekoliko godina rada u struci, zaključila je da je njena prava struka aromaterapija i da tome želi posvetiti svoj život. Edukaciju je započela na tečaju za aromamasere u Aromari, nastavila u školi aromaterapije u Pacific Institute of Aromatherapy kod dr.

Banana - Kora banane, takodje blagotvorno deluje ukoliko se njome obloze mesta na kozi zahvacena psorijazom. Aloe Vera - Ova biljka daje pozitivne rezultate u lecenju mnogih koznih oboljenja tako da tu svakako spada i lecenje psorijaze. U nedostatku sveze biljke preporucuje se upotreba Aloe Vera ulja, kreme ili gela. Laneno ulje - Redovno tretiranje obolelih podrucja lenenim uljem jos jedan je koristan prirodni lek protiv psorijaze. Razno povrce - Lako dostupno povrce kao sto su bundeva, krastavac, sargarepa, u obliku obloga, isto tako mogu dati pozitivne reziltate u lecenju ove kozne bolesti.

Sunce - Jedan od najstarijih prirodnih lekova za psorijazu jeste helioterapija izlaganje suncevoj svetlosti. Ultraljubicasti zraci - Selektivna fototerapija kod koje se koriste ultraljubicasti zraci odredjenih talasnih duzina UVB oko nm. Kako kod pojave psorijaze ili pogorsanja stanja ovog oboljenja vaznu ulogu imaju provocirajuci faktori okoline i stanje imunog sistema, obolelima se savetuje da obratite paznju na ishranu.

Zato cemo nabrojati koje su namirnice pozeljne a koje nepozeljne u toku borbe protiv psorijaze. Omega-3 masne kiseline - Pogotovo riba skuša, sardina, losos, tunjevina, haringa, pastrmka, zatim orasi, semenke lana, soja, grasak, bundeva, maslinovo ulje. Namirnice bogate vitaminom A : Nemasne namirnice bogate vitaminom A neophodnim za zdravu kozu kao sto su sargarepa i kajsija. Namirnice bogate antioksidansima : Brusnica, borovnica, jabuka, malina, aronija, brokoli Namirnice bogate cinkom : Rakovi, skoljke, pivski kvasac, integralne žitarice Susam - U borbi protiv psorijaze dobro ce doci semenke susama, koje su prethodno nekoliko sati potopljene u jogurt ili vodu.

Ovu smesu je potrebno konzumirati ujutru na prazan stomak. Masna hrana - Svinjsko i sva crvena mesa, punomasni mlecni proizvodi, mlecna cokolada i njima slicne namirnice mogu dovesti do pogorsanja stanja kod obolelih od psorijaze. Zacini - Kako sa upotrebom zacina gotovo uvek treba biti oprezan tako se i u ovom slucaju ne preporucuje preterano zacinjena hrana.

Gazirana i alkoholna pica - S obzirom da se ove vrste napitaka kod mnogih zdravstvenih problema svrstavaju u nepozeljne, isti je slicaj i kada je u pitanju lecenje psorijaze.

Citrusi : Limun, pomorandza, mandarina

Možda ti se također sviđa
Najpopularniji tekstovi
Ostavite komentar
Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena*
Komentar