Promene na koži se mogu smanjiti, pa i ukloniti, ali se može desiti i da zauvek ostanu. I dalje se ne mogu precizno definisati glavni okidači ove bolesti.
Stručnjaci govore da stres i pad imuniteta mogu biti primarni uzroci javljanja psorijaze. Odnosno, ogromna količina stresa dovodi do iznenadnog slabljenja imuniteta, a to dalje može da se ispolji i kroz promene na koži, odnosno psorijazu.
Kao ni svako drugo oboljenje, tako ni psorijaza ne nastaje tek tako, iznenada. Ona se javlja u tri osnovne faze. U prvoj progresivnoj fazi počinju da se naziru promene na koži koje se sa osipom spajaju pri čemu nastaju mrlje različitih veličina.
Druga faza je karakteristična za period posle nekoliko nedelja od pojave oboljenja. To je faza stabilizacije bolesti. U poslednjoj fazi, bolest se polako povlači, jer su mrlje spljoštene i koža počinje da se pročišćava. Lek za psorijazu ne postoji, ali se tegobe mogu umanjiti adekvatnom terapijom.
Lečenje podrazumeva negu kože. Koža uvek treba da bude vlažna što se postiže određenim preparatima. Kod blagih vidova psorijaze zadebljale ljuspice se mogu skidati.
Ako je zahvaćena mala površina kože prepisuje se blaga, lokalna terapija. Dermatolog tada najčešće prepisuje određenu mast ili kremu koja je na bazi keratolitika koji će ubrzati proces ljuštenja kože, a pored toga prepisuju se i masti koje leče zadebljenja na koži. Kod težih oblika može se uključiti u lečenje i fototerapije blagovremeno izlaganje kože UV zračenju. Prilikom lečenja svake kožne bolesti, važnu ulogu ima detoksikacija organizma. Pokazalo se da proces detoksikacije smanjuje simptome psorijaze pa se preporučuje da se uradi u jesenjem periodu.
Svakodnevno unošenje voća i povrća pomaže u lečenju psorijaze. Ono što osobe obolele od ove bolesti treba da urade jeste da promene režim ishrane koji će biti izbalansiran i pun neophodnih vitamina. To se može postići svakodnevnim unošenjem što više voća i povrća, ali i žitarica.
Ukoliko je osoba ljubitelj mesa, trebalo bi da izbaci iz ishrane suhomesnate proizvode, masno i konzervisano meso. Kafa, kako, sirova jabuka, pa čak i med stvarajuu kiselinu što znači da se ni one moraju ukloniti sa menija. Spisku nepoželjnih namernica treba dodati začine, alkoholna pića, pomorandže i ostale članove citrus porodice. Sa druge strane, stručnajci savetuju što veći unos proizvoda koji sadrže omega — 3 masne kiseline su preko potrebni organizmu i trebalo biih uvrstati u svakodnevnu ishranu.
Posebno je riba bogata ovim kiselinama, a ima ih u orasima, soji i maslinovom ulju. Semenke susama potopljene u jogurt su odlično sredstvo u borbi protiv psorijaze. Korišćenje prirodnih lekova pozitivno utiče u borbi protiv psorijaze. Kore banane i sveži listovi kupusa pomažu da se ublaže neprijatni simptomi psorijaze.
Savetuje se da se povremeno obolože mesta na koži koja su zahvaćena psorijazom. Jedno od najefikasnijih sredstava protiv ovog kožnog oboljenja je jabukovo sirće. Ono reguliše PH vrednost kože i obloge natopljene sirćetom se drže na obolelim mestima oko pola sata.
Morska voda ima lekovito dejstvo za mnoge bolesti, pa i za psorijazu. Najstariji prirodni lek je sunce. Izlaganje sunčevoj svetlosti može pomoći osobama obolelim od psorijaze. Lekovito bilje se sve češće koristi za lečenje mnogih oboljenja, pa se tako primenjuje i kod lečenja psorijaze.
Čaj od korena čička spada u efikasnije prirodne lekove koji se koriste prilikom detoksikacije organizma i prilikom zapaljenja kože. Ulje od jagorčevine zbog velike koncentracije esencijalnih masnih kiselina značajno je za lečenje mnogih bolesti, a posebno pomaže koži da pravilno funkcioniše. Pomenimo i ulje od kima koje poboljšava imuni sistem i koristi se za lečenje raznih kožnih oboljenja. Najjači prirodni koncentrat vitamina E koji je poznat antioksidant nalazi se u ulju od pšenične klice.
Ovo biljno ulje osim toga što je hranljivo, bogato je nezasićenim masnim kiselinama i koristi se protiv upalnih kožnih bolesti, između ostalog i protiv psorijaze. Ovo ulje hrani kožu i mnogi ga nazivaju elikserom mladosti. Ovom spisku svakako treba dodati i nekoliko čajnih mešavina koje imaju pozitivan efekat u borbi protiv ove kožne bolesti. Pomešana hrastova kora, kora vrbe, lista oraha, koprive, nevena, hajdučke trave daju smešu koja se pokazala kao odličan lek protiv psorijaze.
Bundevino seme se pokazalo kao odličan prirodni lek za psorijazu. Psorijaza nije infektivna bolest.
Ostavite komentar