•  apr 11, 2022

Da li zbog psorijaze moze da se izbegne vojska

Vesna Objavio Vesna
Da li zbog psorijaze moze da se izbegne vojska

Ricinusovo ulje Nanesite ga na žulj prije spavanja kako bi pomoglo da se žulj isuši i zaliječi. Da biste dodatno ubrzali zarastanje, ricinusovo ulje pomješajte sa jabukovim sirćetom u razmjeri Pogačice — krekeri sa sirom.

Pita sa tikvicama i šampinjonima. Dinstati dok višak vode ne ispari. Za to vreme očistiti tikvice, izvaditi seme i narendati ih. Narendati i šampinjone. Tikvice i šampinjoni će pustiti svoju vodu i taman je to dovoljno da se sve prodinsta.

Posle 10 — 15 minuta skloniti sa vatre. Heljdine kore su deblje pa u pakovanju ima 8 kora. Podeliti na 4 x po 2 kore ili obične kore kojih bude 15 na po 4 i zadnji deo 3 kore. Uzeti dve heljdine kore ili tri obične pa premazati mešavinom. Na užu stranu staviti kašikom četvrtinu smese, rasporediti po dužini i urolati. Poslagati sva 4 rolata u pouljenu tepsiju i staviti da se peče u prethodno zagrejanu rernu na stepeni.

Pečenu pitu prekriti krpom i ostaviti da odstoji 10 — 15 minuta pa poslužiti. Oslić u sosu. Sastojci: gr fileta oslića 2 veće šargarepe gr prokelja začini jaje, prezla, brašno 3dl mleka 1 kašikica mirodjije malo margarina ili maslaca 1dl neutralne pavlake Priprema: Filete oslica posoliti, po potrebi preseći pa uvaljati u brašno, jaje i prezlu pa ispeći.

Prokelj očistiti a šargarepu iseći na kocke pa staviti sa vegetom da se kuva. Otopiti margarin pa dodati brašno otprilike 3 kašike, naliti mleko, da sve bude malo redje, pa dodati pavlaku i na kraju mirodjiju. Skuvano povrće stavite u sos pa sa time prelijte filete ispohovane filete oslića.

Psorijaza — uzroci, simptomi i liječenje. Psorijaza je vrlo čest kožni poremećaj koji dovodi do promjena u životnom ciklusu kožnih stanica. Psorijaza uzrokuje ubrzani razvoj stanica na površini kože, a posljedično i zadebljanje kože sa simptomima poput svrbeža, suhoće i crvenih, ponekad bolnih mrlja. Psorijaza je uporna, dugotrajna kronična bolest. Simptomi psorijaze se pojavljuju periodično i osobito su izraženi pod utjecajem određenih faktora, kao što su hladnije vrijeme, infekcije, ozljede kože, neki lijekovi, stres, pušenje i alkohol.

Primarni cilj liječenja je zaustavljanje rasta stanica kože. Premda ne postoji lijek, tretmani za psorijazu mogu pružiti značajno olakšanje. Prirodni lijekovi i kreme te izbjegavanje pretjeranog izlaganja prirodnom sunčevom svjetlu također mogu ublažiti simptome.

Simptomi psorijaze Znakovi i simptomi psorijaze mogu varirati od osobe do osobe, no obično uključuju jedan ili više sljedećih simptoma: Crvene mrlje na koži prekrivene srebrnim ljuskicama Suha, ispucala koža koja može krvariti Svrbež, peckanje ili bol Tanki i oštećeni nokti, skloni pucanju i listanju Natečeni i ukočeni zglobovi.

Psorijazom može biti zahvaćen mali dio kože, no ponekad se javljaju i simptomi koji zahvaćaju velike površine. Simptomi psorijaze prolaze nekoliko ciklusa, od vrlo izraženih, prema slabijima, pa čak i do poptpune remisije. Uzroci psorijaze Uzrok psorijaze nije u potpunosti poznat. Smatra se da je psorijaza povezana s problemima imunološkog sustava i stanica u tijelu. Točnije, T-stanice bijele stanice ili T-limfociti, koji uobičajeno putuju tijelom i detektiraju strane supstance kao što su virusi i bakterije, počinju napadatiti zdrave stanice kože greškom, kao da je riječ o infekciji.

T-stanice uzrokuju pretjeran imunološki odgovor, a posljedica je proširenje krvnih žila u koži oko plakete i povećanje ostalih bijelih krvnih stanica koje mogu ući u vanjski sloj kože. Te promjene rezultiraju povećanom proizvodnjom zdravih stanica kože i povećanim brojem T-stanica i drugih bijelih krvnih stanica. Na taj način, ciklus izmjene kože traje nekoliko dana, umjesto tjedana.

Mrtva koža i bijele krvne stanice stvaraju debele, ljuskaste mrlje na površini kože i to se obično ne zaustavlja, osim ako liječenje prekine ciklus. Čimbenici koji pogoršavaju simptome psorijaze Psorijaza obično počinje ili se pogoršava pod utjecajem sljedećih čimbenika: Infekcije, kao što su infekcije grla ili kožne infekcije Ozljede kože, kao što su posjekotine ili ogrebotine, ugrizi insekata ili teške opekline Stres Hladno vrijeme Pušenje Alkohol Određeni lijekovi, uključujući litij, koji se koristi kod bipolarnih poremećaja, lijekovi za visoki krvni tlak, kao što su beta-blokatori, lijekovi protiv malarije i jodidi.

Liječenje psorijaze Psorijaza se nikada ne može u potpunosti izliječiti i liječenje je simptomatsko, što znači da je cilj tretmana ublažavanje simptoma, poput zadebljane, ljuskave kože sklone crvenilu te sprječavanje rasta kožnih stanica. Kreme i masti koje se primjenjuju na koži mogu učinkovito liječiti blagu i umjerenu psorijazu.

Kada je bolest teža, kreme će vjerojatno biti korištene u kombinaciji s oralnim lijekovima ili foto-terapijom. Tretmani psorijaze obično uključuju kortikosteroide, sintetske oblike vitamina D, antralin, retinoide, salicilnu kiselinu, katran iz ugljena i sl. Samopomoć Na našem tržištu postoje i alternativne, prirodne kreme koje su vrlo učinkovite u liječenju simptoma psorijaze, kao što je primjerice Euten ili Naftalan.

Ove kreme ne sadrže kortikosteroide i najbolje su rješenje za blagu do umjerenu psorijazu. Osim lokalne primjene prirodnih krema, kod psorijeze se preporučuje i sljedeće: Svakodnevno kupanje — pomaže ukloniti ljuskice i mrtvu kožu te smiruje nadraženu kožu.

Koristite prirodne sapune i izbjegavajte one koji mogu još više nadražiti vašu kožu. Koristite hidratantne kreme ili prirodna ulja nakon kupanja — pomažu u zadržavanju vlažnosti kože i sprječavaju njezino isušivanje. Izlažite svoju kožu manjim količinama prirodnog sunčevog svjetla — umjereno izlaganje se preporučuje, no u slučaju pretjeranog izlaganja suncu, a osobito uz znojenje, simptomi se mogu pogoršati. Izbjegavajte čimbenike koji pogoršavaju simptome psorijaze Izbjegavajte alkohol i cigarete.

Lisnate pogačice sa nadjevom od višanja. Dodati pola mere brašna, so, pola mere ulja i 4 kašike šećera i opet sve izmutiti. Zati dodavati ostatak brašna i mutiti kašikom, pa kad postane tvrdje, da se kašikom ne može mešati dodati još malo brašna i rukam aoblikovati mekano testo koje ćete pouljiti sa ostatkom ulja i ostaviti da kisne izmedju 30 i 60 minuta.

Nakislo testo na površini posutoj brašnom lagano premesiti i podeliti na 8 jednakih delova. Svaki deo razvući u krug prečnika izmedju 20 i 30 cm i na svaki sem zadnjeg narendati margarin.

Možda ti se također sviđa
Najpopularniji tekstovi
Ostavite komentar
Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena*
Komentar