•  apr 10, 2022

Psorijaza kako liječiti

Vesna Objavio Vesna
Psorijaza kako liječiti

One obično nisu tako natečene poput lezija plak psorijaze. Gutatna psorijaza može se po prvi put pojaviti u djetinjstvu ili ranoj odrasloj dobi i može se pojaviti iznenada. Inverzna psorijaza pojavljuje se u obliku jarko crvenih lezija koje nisu grube nego glatke i sjajne.

Uglavnom se nalaze u kožnim naborima i osjetljivim područjima poput pazuha i drugih kožnih nabora poput prepona ili ispod grudi ili stražnjice. Gnojna psorijaza uglavnom se javlja kod odraslih osoba, a odlikuje se bijelim plikovima gnoja koji nije zarazan jer se sastoji od bijelih krvnih zrnaca. Ti plikovi mogu biti okruženi crvenom kožom i mogu biti lokalizirani ili prošireni. Eritrodermična psorijaza uglavnom je upalne prirode i stoga često zahvaća većinu površine tijela.

Jako crvenilo kože dovodi do ljuštenja kože u velikim "plahtama", što uzrokuje bol i neugodu. Genetika Istraživanja pokazuju da je u većini slučajeva psorijaza nasljedna, s obzirom na učestalost psorijaze među obiteljima oboljelih osoba. Smatra se da određeni naslijeđeni geni mogu biti povezani s psorijazom, ali još nije jasan točan način na koji se to događa.

Infekcije Infekcije su često uključene u razvoj simptoma psorijaze. Bakterije, posebice streptokoki, najčešće su implicirani patogeni i povezane su s gutatnom psorijazom. Poznato je da virus humane imunodeficijencije HIV, iako nije izravni uzrok psorijaze, povećava vjerojatnost razvoja težeg oblika psorijaze, ako osoba već ima psorijazu.

Stres Psihološki stres može pogoršati stanje i u nekim slučajevima može ga pokrenuti. Lijekovi Neki lijekovi, naročito litij, antimalarici i beta-blokatori, negativno utječu na psorijazu.

Nagli prekid u terapiji s jakim topičnim ili oralnim kortikosteroidima vjerojatno će izazvati "povratne" simptome koji mogu biti ozbiljni i mogu dovesti do eritroderme ili čak opće gnojne psorijaze. Terapije s lokalnom primjenom za psorijazu sastoje se uglavnom od emolijensa, hidratantnih krema, keratolitičkih agensa i kortikosteroida.

Hidratantni proizvodi i emolijensi uglavnom su korisni u srednjim fazama ili fazama povlačenja psorijaze. U početnoj keratotičnoj fazi najkorisniji su keratolitički agensi i mogu se koristiti u kombinaciji s hidratantnim kremama i emolijensima.

Kortikosteroidi s lokalnom primjenom uvijek su učinkoviti, međutim, oni se ne bi smjeli koristiti kontinuirano tijekom duljeg vremenskog razdoblja, stoga je često korisno sačuvati ih za pogoršanja egzacerbacije. Emolijensi se koriste kako bi stratum corneum postao podatniji i kako bi se smanjilo površinsko ljuštenje. Oni su najčešće korišteni preparati u dermatologiji. Djeluju stvaranjem zatvorenog filma koji smanjuje količinu izgubljene vode zbog isparavanja iz kože, omogućavajući površinskom sloju kože ili stratumu corneumu, da se na odgovarajući način hidratizira.

Hidratantna sredstva su emolijensi obogaćeni prirodnim čimbenicima zadržavanja vlage NMF-i koji također povećavaju hidrataciju stratuma corneuma jer privlače i vezuju vodu. Naprednija hidratantna sredstva sadrže i aktivne sastojke poput gluko-glicerola koji povećava hidrataciju u dubljim epidermalnim slojevima kože aktiviranjem vlastite hidratacijske mreže kože koja opskrbljuje gornje slojeve kože vodom. Redovita uporaba emolijenata i hidratantnih sredstva je važna i ona se treba nastaviti kako tijekom pogoršanja, tako tijekom povlačenja.

Gušće, zatvorenije kreme i masti preporučuju se više od laganijih losiona jer su učinkovitije. Sudjelujte u natječajima i štedite uz ekskluzivne ponude Preporuke za njegu kože koje Vam najviše odgovaraju Budite prvi koji će isprobati naše najnovije inovacije. Pružamo holistički dermo-kozmetički pristup kako bismo zaštitili vašu kožu, održali ju zdravom i sjajnom. Surađujemo s vodećim partnerima - dermatolozima i ljekarnicima diljem svijeta na stvaranju inovativnih i učinkovitih preparata za njegu kože kojima mogu vjerovati i preporučiti.

Više od godina, posvetili smo se istraživanju i inovacijama na području znanosti o koži. Vjerujemo u stvaranje aktivnih sastojaka i umirujućih formula s visokom podnošljivošću koje vam pomažu da kvalitetnije živite svoj život iz dana u dan. Kožna oboljenja Koža sklona aknama Njega nakon sunčanja Koža koja stari Atopijski dermatitis Ispucala nadražena koža Koža dijabetičara Suha koža Izrazito osjetljiva koža lica Problemi vlasišta i kose Osjetljiva koža Zaštita od sunca Znojenje Neujednačen ten kože Sva njega.

O koži Osnovni podaci o koži Tretman kože Indikacije Svi članci. Koža sklona aknama Ispucala i nadražena koža Koža koja stari Atopijski dermatitis Suha koža Izrazito osjetljiva koža lica Problemi vlasišta i kose Osjetljiva koža Zaštita od sunca Znojenje Hiperpigmentacija Koža dijabetičara Svi članci.

Pozadina istraživanja Znanstvena pozadina Baza sastojaka. Recikliram i dobivam Eucerin koncept 'We care' Mikroplastika u preparatima za njegu Eucerin se zalaže za zabranu testiranja na životinjama Visokokvalitetne sirovine za visokokvalitetne proizvode. Virusne ili bakterijske infekcije, neki lijekovi, pretjerana konzumacija alkohola, pretilost, nedostatak vitamina, stres, razni organski ili funkcionalni poremećaji, te različiti vanjski štetni faktori su također povezani sa razbuktavanjem psorijaze.

Psorijaza nije zarazna. Promjene se mogu pojaviti na samo nekoliko mjesta na vašoj koži ali mogu zahvatiti i veće površine. Psorijaza se obično pojavljuje na koljenima, laktovima, trupu i vlasištu.

Ne možete ju proširiti na druge dijelove tijela ili na druge ljude osobnim kontaktom. Za ovo stanje je tipično da prolazi kroz cikluse. Može trajati tjednima ili mjesecima, a onda se povući tijekom nekog vremena. Ali gotovo uvijek se vraća. Promjene na vlasištu mogu biti nalik na seboroični dermatitis, čestom bolesti kože koju također karakterizira pojava ljusaka, ali koje nisu suhe već masnog izgleda. Očituje se pojavom boli i ukočenosti u zahvaćenim zglobovima. Rjeđe će se dogoditi da zglobni simptomi dovedu do oštećenja koja su slična onima kod reumatoidnog artritisa.

Ozbiljni ili uporni slučajevi, te slučajevi koji zahvaćaju velike površine tijela, mogu zahtijevati intenzivno liječenje.

Među teške oblike psorijaze spada eritrodermijski oblik kod kojeg je gotovo čitava koža crvena i ljuskava. Može biti praćen blažim povišenjem tjelesne temperature i jakim svrbežom, a opće stanje bolesnika je pogoršano zbog znatnog gubitka tekućine, proteina i topline. Psorijaza se liječi pretežno ambulantno, jedino je za teže oblike povremeno potrebno bolničko liječenje. Terapija može biti lokalna ili sustavna. Terapiju nastaviti jednim od sljedećih lokalnih sredstava.

Održavajte općenito dobro zdravlje kako biste smanjili rizik od nastajanja psorijatičnih promjena. Održavajte adekvatne periode odmora i vježbanja, dobro balansiranu dijetu i izbjegavajte stres. Odmah liječite infekcije dišnog sustava ili druge infekcije. Održavajte dobru higijenu kože kako biste spriječili sekundarne infekcije. Preporučuju se dnevne kupke ili tuširanje. Izbjegavajte grubo ribanje koje može nadražiti kožu i prouzročiti izbijanje promjena.

Stres uzrokovan bolešću može se smanjiti ako pristupite grupi gdje članovi dijele zajednička iskustva i probleme. Naslovnica Priručnik bolesti Pitanja i odgovori Kontakt. Mapa tijela. Respiratorni sincicijski virus RSV. Magnezij - uloga u organizmu. Kalendar ovulacije. Trudnoća po tjednima.

Možda ti se također sviđa
Najpopularniji tekstovi
Ostavite komentar
Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena*
Komentar