Operativnim radom na terenu došlo se do saznanja da bi se Damir mogao nalaziti na području krapinsko-zagorske županije pa molimo građane da ukoliko ga primijete ili imaju informacije o njemu obavijeste najbližu policijsku postaju ili nazovu broj Sve korisne informacije o ovoj osobi građani mogu dostaviti i putem e-pošte: krapinsko-zagorska policija.
Unaprijed hvala na suradnji. Oba su svetišta! U Voćinu, središnjem marijanskom svetištu Požeške biskupije, štuje se Gospa Voćinska, Majka od Utočišta, a Marija Bistrica nacionalno je marijansko svetište. Oba su mjesta, tijekom povijesti i ratova, sklanjala na sigurno Gospin kip. No, nisu hodočašća zbližila dva pitoreskna mjesta, nego — lovci!
Neki su još ratne Prijedlog o međusobnim lovačkim susretima obje su udruge prihvatile i godinama već jednom godišnje međusobno se posjećuju. Tako je 35 lovaca iz Voćina posjetilo Mariju Bistricu. A kad smo mi iz Marije Bistrice njihovi gosti, idemo u lov na divlje svinje — kaže predsjednik Lacković iza kojega su 32 godine lovačkoga staža. Zaključili su kako budući susreti, osim lova i boravka u lovištu, moraju obuhvatiti i razgled znamenitosti samog mjesta i cijeloga kraja.
Lovačko prijateljstvo ima. U subotu je dogovoren i idući susret. Ponovno u Mariji Bistrici, trećega vikenda u listopadu, povodom sv. Huberta, zaštitnika lovaca, čiji je spomendan 3. Tada će se u Mariji Bistrici okupiti i lovci iz drugih dijelova Lijepe naše. Nakon toga, kada kalendarski nastupi zima, lovci iz dvaju svetišta ponovno će se sastati, ali u društvu — sa suprugama.
Ovakva druženja lijepo zvuče, ali očito ne i mladima, jer lovačke udruge vape za mladim članstvom koje, čini se, ne voli obveze. Biti lovac je zahtjevno. Osim plaćanja članarine, treba skrbiti o lovištu, zimi obilaziti hranilišta, brinuti o ishrani divljači, ali i o lovačkom objektu… — Ja sam podupirući član i nemam više aktivnih obveza. S vremena na vrijeme pridružim se lovcima kada odlaze na pitomije terene, ali zato se moj pajdaš Jura Ivak ne da.
Doduše, on je i desetak let mlajši od mene — kaže gospodin Kunić, na čiju skromnost odmah upozorava pred-. To je i ime planinarske udruge iz Marije Bistrice s kojom lovci dobro surađuju, pa im o nekim njihovim svečanim prigodama daruju i po koji kilogram divljači.
Bez dobrog gulaša nema ni dobre veselice — suglasni su lovci i planinari. Tako treba i biti, ako se želi u maloj sredini, posebice u zimskim mjesecima, živjeti kvalitetan društveni život. A Marija Bistrica u tome je uzor! Buknula su dva požara, jedan na građevini i jedan na prometnom sredstvu. Policija je podnijela šest prekršajnih prijava zbog narušavanja javnog reda i mira i 14 zbog obiteljskog nasilja. Dogodilo se 16 prometnih nesreća. U četiri su osobe lakše ozlijeđene, a 12 prometnih nesreća prošlo je samo s materijalnom štetom.
Kod jednog sudionika. Prošlog tjedna policijski su službenici evidentirali prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama od čega se 52 prekršaja odnosi na nepropisnu brzinu, 31 na upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola, 19 na nepostupanje po prometnom znaku, 11 na neregistrirano vozilo — istek prometne dozvole, 7 na nekorištenje pojasa, 6 na upravljanje vozilom prije stjecanja prava na upravljanje, 2 na prekršaje mladih vozača Tijekom prvih 15 dana u U većini tih prometnih nesreća, vozači su izgubili nadzor nad vozilom zbog čega su prešli na suprotni kolnički trak ili su sletjeli sa ceste, pri tome najčešće udarivši u vozilo koje se kretalo iz suprotnog smjera, udarivši pješaka, biciklista ili u neki objekt ogradu, stup i sl.
Takvi stvarni scenariji događaju se najčešće zimi, kada su specifični uvjeti na cestama, i kada se uslijed neprilagođene brzine prema uvjetima i stanju na kolniku, slabe vidljivosti, kao i neiskustvu vozača događaju prometne nesreće s teškim posljedicama. Na području PU Krapinsko-. Analizirajući statističke podatke za gore navedeno razdoblje, vidljivo je da smo evidentirali ukupno 28 prometnih nesreća U tih 11 prometnih nesreća, 4 osobe su zadobile teške tjelesne ozljede, te je 10 osoba zadobilo lake tjelesne ozljede Najčešći uzrok nastanka tih prometnih nesreća je upravljanje vozilom neprilagođenom brzinom, dok slijetanje vozila kao vrsta prometne nesreće je najzastupljenije s čak 12 slijetanja karakteristično kao i Ovakvi uzroci prometnih nesreća su karakteristični za zimski period.
Svjedoci smo velikih temperaturnih oscilacija, kao i promjenjivih vremenskih uvjeta. Sve više i češće, za vrijeme zimskih perioda izmjenjuju se različiti vremenski uvjeti. Od snijega,. Sukladno vremenskim uvjetima, karakteristični su i nepovoljni uvjeti na kolniku, koji su vlažni, skliski, na pojedinim mjestima zaleđeni mostovi, nadvožnjaci, usjeci i dr.
Naročito se to odnosi na vožnju u zavojima, kada bi vozači brzinu trebali smanjiti prije početka zavoja, bez naglih pokreta upravljačem, te bez naglog kočenja proći kroz zavoj. Takvo ponašanje vozača uz tehnički ispravno vozilo te s kvalitetnom zimskom opremom je glavno preventivno sredstvo u izbjegavanju najčešćih prometnih nesreća kroz zimski period. Preporučljivo je stavljanje zimskih guma na vozilo početkom 11 mjeseca te korištenja istih do početka povoljnijih. Opremanje svog vozila zimskim gumama povećavamo upravljivosti svog vozila, kao i samu stabilnost vozila na kolniku kroz zimski period.
Uz navedeno, vozači bi trebali pridavati veliku pozornost u kretanju pješaka. Naime, u uvjetima slabe vidljivosti i skliskih kolnika vozači bi trebali biti oprezni i u svakom trenutku očekivati pješaka kako se kreće kolnikom, često neprimjereno odjevenog u tamnu odjeću.
Naročito je to izraženo na prometnicama van naselja, gdje nema nogostupa i javne rasvjete. S druge strane apeliramo na pješake na propisno kretanje u cestovnom prometu, posebice se to odnosi na spomenuto kretanje van naselja kada bi se trebali kretati lijevom stranom uz obavezno korištenje reflektirajućih materija za vrijeme smanjene vidljivosti.
Na kraju, apeliramo još jednom na sve sudionike u prometu, na dodatan oprez, te na propisno kretanje u cestovnom prometu u cilju povećanja sigurnosti svih sudionika u cestovnom prometu. Pod poremećajima u ponašanju podrazumijevaju se sva ponašanja koja ometaju dijete ili mladog čovjeka u redovnom funkcioniranju, te mogu biti štetna i opasna za tog pojedinca, a i za njegovo okruženje.
Kod poremećaja u ponašanju najčešće je rijeć o poremećajima koji se počinju očitovati u kući, obitelji, te vrtiću i školi. Poremećaje kod djece većinom mogu potaknuti činitelji rizika kao što su svjedočenje nasilju, reducirano vrijeme provedeno s obitelji, smanjena roditeljska kontola djece Da bi se pojačala otpornost djeteta bitno je sagledati što je dobro i zdravo kod djeteta i u njegovom okruženju, te dijete usmjeriti na te čimbenike. Kako prepoznati da se pojavluju poremećaji u ponašanju kod djeteta?
No jako bitna napomena je da se takva ponašanja moraju javiti više puta i trajati određeno vrijeme da bi se moglo govoriti o poremečajima u ponašanju.
Nikad više pitanja nije ostalo otvoreno na tu temu — zaključila je Tanja Cujzek. U jedinom međunarodnom kratkovalnom natjecanju u organizaciji Hrvatskoga radioamaterskog saveza održanom sredinom prosinca Početkom godine, klub nastupa na kratkom valu u natjecanju Zimski KV Kup Uz sudjelovanje gotovo radioamaterskih postaja iz cijele Hrvatske, postaja Radiokluba grada Zaboka pod pozivnom oznakom 9A0Z osvaja uvjerljivo prvo mjesto u svojoj kategoriji.
Osim kratkovalnih frekvencija, zabočki radioklub bilježi i uspjehe na višim frekvencijama, na popularnom UKV području.
Ostavite komentar