•  apr 11, 2022

Propolis mast za psorijazu

Vesna Objavio Vesna
Psorijazu propolis mast za

Naime, grčki pčelari shvatili su da pčele ovo ljepilo koriste za izgradnju zida ispred svoje košnice, pa je ovoj ljepljivoj masi bilo logično dati ovakvo ime "vanjska zaštita pčelinjeg grada". Pčele ovim ljepilom takođe zatvaraju i male pukotine u košnicama, no najvažnija uloga propolisa je dezinfekcija saća prije nego što se mlade pčele izlegu.

Propolis sadrži 50 odsto smole, 30 odsto voska, 10 odsto eteričnih ulja, pet odsto cvjetnog praha, brojne vitamine i minerale, organske kiseline, polifenole i flavonoide. Flavonoidi su u najvećoj mjeri zaslužni za ljekovito djelovanje propolisa. To su pigmenti prisutni u voću, povrću, cvijeću i kori drveća. Imaju antioksidativno djelovanje, a njihova uloga je zaštita biljaka od patogena iz okoline. U propolisu su zastupljeni brojni flavonoidi: galangin, kvercetin, krizin, kempferol, apigenin, pinocembrin i pinobanksin.

Propolis je jedan od onih mudrih lijekova prirode koji ubija sve što smeta zdravom organizmu. Istovremeno čuva zdravo tkivo i liječi oboljelo. Brojnim istraživanjima utvrđeno je da je propolis prirodni anestetik, antioksidant, antiseptik, antibiotik, da djeluje protiv većine virusa, uključujući i virus gripa. Odličan je u borbi protiv gljivica i parazita. Posebnost propolisa je da bakterije na njega ne stvaraju otpornost i nema štetnih popratnih pojava, što je mana sintetičkih antibiotika.

Prije spavanja dovoljno je namazati područje prsa propolisom da biste umirili kašalj i osigurali dubok san. Propolis mast je odlična za rane koje teško zarastaju, kao i za mnoga kožna oboljenja: akne, ekcem, psorijazu, dermatitis, gljivična oboljenja kože, noktiju i vlasišta. Izuzetno je efikasan kod čireva, opekotina i uboda. Propolis ima svojstvo da zaustavlja abnormalno razmnožavanje ćelija citostatik i liječi dobroćudne tumore. Poznato je da propolis stimuliše stvaranje novih ćelija i regeneriše oštećeno tkivo.

Propolis pomaže i u slučaju teških dijareja, gdje su drugi lijekovi bespomoćni. Kao vrhunski aktivni biostimulator, doprinosi poboljšanju kompletnog stanja organizma, normalizaciji metabolizma i imuniteta. Koristi se i za liječenje bolesti uha i usne šupljine. Odlične rezultate daje u liječenju i prevenciji upale grla.

Pomaže kod zubobolje, paradentoze, neugodnog zadaha, hemoroida, upale mokraćnih kanala i gastritisa. Kao snažan antioksidant efikasno djeluje protiv slobodnih radikala, koji se danas smatraju uzročnicima mnogih, pa i najtežih bolesti poput ateroskleroze, katarakte, raka, Parkinsonove i Alchajmerove bolesti. Najnovija istraživanja pokazuju da propolis jača imunološki sistem te ima antikancerogeni efekat.

Propolis možete koristiti u njegovom prirodnom, sirovom obliku. Možete od njega pripremiti vodeni ekstrakt, alkoholnu tinkturu propolisove kapi, mast ili kremu. Vodeni ekstrakt propolisa možete pripremiti na sljedeći način. Sirovi propolis zamrznite, a zatim ga sameljite u fini prah. Jednu čajnu kaščicu tog praha naveče pomiješajte s ml čiste vode. Sljedeće jutro, popijte tu tekućinu malim gutljajima. Propolis koji je ostao na dnu čaše pojedite prije doručka. U emajliranu ili keramičku posudu stavite grama vazelina.

Zagrijavajte posudu u vodenoj kupki tako da voda lagano vri. Dodajte g mljevenog propolisa. Miješajte tekućinu sve dok se propolis ne otopi. Nečistoće će iz propolisa isplivati na površinu, pa ih pokupite drvenom kaščicom i bacite. Na kraju dodajte malo alkoholne tinkture propolisa da se propolis homogenizuje s vazelinom.

Nakon toga, posudu stavite u hladnu vodu. Nastavite miješati sve dok se mast ne ohladi. Nakon što pijete lijek, trebate piti toplo mlijeko. Ova metoda može se koristiti kada je psorijaza u akutnoj fazi. Najjednostavnija metoda liječenja patologije s propolom je uobičajeno žvakanje ove tvari prije njegovog potpunog otapanja.

Ovaj postupak bi trebao biti izveden puta dnevno. Nastavak ovog tijeka liječenja trebao bi biti oko 3 mjeseca, au slučaju starog oblika patologije - za 1 godinu. Da biste povećali učinkovitost ove metode, možete ga kombinirati s upotrebom matične mliječi stavite grama ovog lijeka ispod jezika - ojačati imunološki sustav na ovaj način. Dobar učinak također donosi dodajući mali komad propolisa u ladicu s drugim biljem - kao što su kamilica i rusa i nevena sa origana.

Kupanje u takvoj kupki ima pozitivan učinak na kožu. U slučaju palmarsko-plantarske psorijaze primjenjuju se propelentne masti ili paste, koje se primjenjuju na zahvaćena područja ispod zavoja.

Izvođenje takvog postupka trebao bi biti sve dok upalni proces ne prestane. Propolis mast je jedan od najpopularnijih lijekova za psorijazu. Pomaže uklanjanju boli i upale, te ubrzava regeneraciju kože. Možete napraviti takvu mast kod kuće. To zahtijeva 0,5 kg maslaca, koje treba stavljati u vatru do ključanja. Zatim se spremnik s uljem ukloni iz vatre i doda se fino mljeveni propolis 50 g. Zatim se tu smjesu pomiješa do homogene mase i ohladi.

Tu je i hladna metoda za izradu masti - u ovom slučaju, propolis se mora temeljiti u morta zajedno s uljem. Umjesto ulja, možete uzeti smjesu lanolina s vazelinom proporcije - 1k2 ili čistim petrolatumom. Kao rezultat, mast bi trebala biti polu-tekućina.

Gotov proizvod treba čuvati u zatvorenom spremniku. Propolis nafte napravljen je na slijedeći način: sastojci kao što su 15 g mljevenog propolisa, g ulja neslan i 5 ml kuhane vode.

Moraju se staviti u posudu i kuhati oko 15 minuta na vodenoj kupelji, a ponekad miješati smjesu žlicom. Završni proizvod mora se filtrirati kroz gazu i uliti u tamnu posudu.

Dodajte ostatke filtrirane mase u tekućinu i promiješajte dok se ne ohladi. Zatim zatvorite posudu i stavite je na hladnom mjestu. Dobivena mast treba biti polukrutna. Dobiva žućkasto smeđu nijansu i ima ugodan miris. Vrlo djelotvoran lijek za psorijazu je tinktura propolisa. Nakon toga zatvorite otopinu i držite oko tjedna na tamnom mjestu.

U tom razdoblju ponekad biste trebali pomiješati rješenje. Temperaturni uvjeti na mjestu tinkture - ne više od stupnjeva. Dobivena tinktura treba filtrirati kroz 2 sloja gaze ili papirnati filter, a zatim držati u tamnom zatvorenom spremniku. Među kontraindikacijama za uporabu propolisa - neke bolesti unutarnjih organa. No, treba uzeti u obzir da još uvijek nema pouzdane informacije o učincima lijekova s propolisom na rad unutarnjih organa, kao i tijekom različitih patologija.

Propolis se ne preporučuje ako pacijent ima šećernu bolest i ako ima pojedinačnu netoleranciju na tu tvar.

Možda ti se također sviđa
Najpopularniji tekstovi
Ostavite komentar
Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena*
Komentar