•  apr 10, 2022

Korijen cicka za psorijazu

Vesna Objavio Vesna
Korijen cicka za psorijazu

U fitoterapiji korijen čička se naziva 'čistač kože' pa su kožne tegobe glavna indikacija ovog korijena.

Psorijaza, hrana koja će pomoći - She

Koža je površinom naš najveći organ i na koži se odražava stanje našeg organizma. Kožne tegobe su u velikoj mjeri posljedica disbalansa u nekom drugom dijelu našeg organizma. Pa ako uspješno želimo tretirati neku od kožnih tegoba svakako je preporučljivo uključiti i 'terapiju iznutra'.

Korijen čička svojim sastavom regulira lučenje sebuma te se zbog tog svojstva koristi kod upalnih stanja kože kao što su akne, psorijaza, seboreja, dermatitis. Sumporni spojevi u korijenu čička djeluju direktno protiv gram pozitivnih bakterija streptokoka i stafilokoka pa se upotrebljava i kod infekcija kože impetiga, folikulitis. Osim toga korijen čička povoljno djeluje na imunološki sustav, regenerira tkiva, regulira razinu šećera u krvi te povoljno djeluje na probavu i probavni sustav.

Poželjno je da kura čišćenja organizma korijenom čička traje 3 tjedna, ako se radi o prvom čišćenju onda je preporučljivo nakon pauze od tjedan dana ponoviti kuru dodatnih 3 tjedana. U početku kure moguće je pogoršanje kožnih tegoba, pogoršanje je kratkotrajno i nakon njega slijedi poboljšanje te nije potrebno prekidati terapiju.

Dekokt čička: Dvije čajne žličice korijena čička kuhati deset minuta u vreloj vodi,maknuti s vatre, poklopljeno ostaviti 10 min, nakon toga procijediti. Piti nezaslađeno tri puta na dan prije jela, uvijek svježe spremljeno. Umjesto čaja može se koristiti SIPF ili ESP čička radi se o ekstraktima koji su dobivenim različitim metodama ekstrakcije ove biljke, prednost ekstrakata je što su ili u kapima ili u kapsuliranoj formi te je olakšano uzimanje i nema potrebe za dugotrajnom primjenom čaja.

Ekstrakti za razliku od čaja sadrže veće količine aktivnih sastojaka pa je i to prednost. Postotak umrlih pacijenata priključenih na respirator u varaždinskoj bolnici je visokih 80 posto. Ovaj euroskeptik jedini je od hrvatskih zastupnika u Parlamentu glasao protiv. Mjesečno prima preko Izložba se može razgledati do sredine prosinca uz prethodnu najavu u P4, a nakon Varaždina, radovi će biti postavljeni u još nekoliko gradova.

Životni stil. Lajkaj na Facebooku. Podijeli na Facebooku. Melem kuhajte na blagoj vatri ili, još bolje, na pari sve dok ne dobijete željenu gustinu i kašastu teksturu.

Mažite zahvaćena područja na koži tri puta dnevno — i svaki put držite melem na koži bar dva sata. Od herbe ruse u sokovniku iscijedite mliječni sok čiji sastojci djeluju protivupalno.

Dobijeni sok sjedinite sa svinjskom mašću u odnosu 5 g soka na 50 g masti. Dobro izmiješajte, pa dobijenom mašću mažite psorijatična mjesta dvaput dnevno. Mast od ruse čuvajte u frižideru. U sudu rastopite dvije šolje svinjske masti i šolju pčelinjeg voska.

Zatim dodajte po šolju dobro usitnjenog lista bokvice, cvijeta nevena i ivanjskog cvijeća. Smjesu zagrijavajte na tihoj vatri, miješajući je u smijeru obrnutom od smjera kazaljke na stau. Kad dobijete kompaktan melem, ocijedite smjesu kroz sterilnu gazu u staklenu posudu. Na oboljela mjesta nanesite melem i držite ga dva sata. Potom isperite kožu čajem od kamilice ili nevena. Bundeva je veoma bogata beta-karotenom, koji se u organizmu po potrebi pretvara u vitamin A.

Ovaj vitamin dokazano jača kožu i sluzokožu čineći ih otpornijim te ubrzava proces zarastanja i obnove. Recept: U sokovniku napravite sok od jedne budneve, a zatim dobijenu količnu podijelite na dva jednaka dijela. Prvi dio pijte svakog jutra uzimajte po šoljicu na prazan stomak, a drugi dio iskoristite za mazanje kože zahvaćene psorijazom. Nakon dva sata isperite kožu čajem od kamilice. Zahvaljujući nizu terapijskih efekata aktivnog satojka zvanog berberin žutika je pronašla primjenu i u tretmanu psorijaze.

Od kore korijena ove biljke spravlja se čaj. Ipak prije upotrebe čaja od žutike, treba se posavjetovati s fitoterapeutom. Recept : Izručite u ml vode ravnu kašičicu usitnjene i osušene kore korijena žutike. Nakon pet minuta procijedite čaj i pijte ga nezaslađen jednom do dvaput dnevno. Ovaj dragocijeni začin psorijatičari bi treblo da dodaju supama i ostalim jelima, ali od nje se mogu napraviti i paste za mazanje kože zahvaćene psorijazom.

Potrebno je pola šolje zobenog brašna sjediniti s kašičicom do dvije kurkume, a zatim to promiješati i dobijenoj smjesi dodati dovoljno vode kako bi se dobila pasta željene gustoće. Pastu nanesite na zahvaćenu kožu i držite je bar 20 minuta.

Potom isperite kožu mlakom vodom. U staklenu posudu izručite 85 g. Promiješajte i nanesite na kožu zahvaćenu psorijazom. Melem umiruje, hladi i ublažava svrab, te osoba osjeća veliko olakšanje. Ljudi sa psorijazom često imaju nizak nivo vitamina A,D ali i deficit minerala, poput selena ili cinka. Stoga je važno obezbijediti njihov unos. Osim narandžastog povrća, treba jesti jaja i mlijeko, ali ne smije se zaboraviti da su podjednako važne i žitarice u cijelom zrnu, orasi, laneno sjeme i sjemenke suncokreta odnosno bundeve.

Također, kozumiranjem ribe obezbjeđuje se istoveremeno dovoljna količina vitamina D i neophodnih omega-3 masnih kiselina. Tokom obroka konzumirajte heljdin hljeb ili uzimajte heljdine kolače poslije jela.

Osim toga, važno je izbjegavati namirnice koje mogu pogoršati stanje, a to su, na primjer suhomesnati proizvodi i dimljena hrana. Od alkoloha i cigareta treba se uzdržvati kako bolest ne bi napredovala, ili kako se ne bi prekinuo period bez izraženih simptoma, naravno nikako ne treba smetnuti s uma važnost redovnog konzumiranja tečnosti, nezavisno od godišnjeg doba.

Uradite alergo-test na glutene i biljne alergene, jer osim već postojeće psorijaze, svaka sljedeća kožna promjena može prolongirati njeno liječenje i ozbiljno narušiti kvalitet života oboljelog. Vodite računa o tome kakvu odjeću nosite. Izbjegavajte sintetičke stvari, kao i nakite sumljivog porijekla koji mogu uzrokovati alergijsku reakciju. Ne kupajte se u veoma vrućoj vodi koristeći agresivne sapune, jer tako podstičete isušivanje kože, što je štetno.

Održavanje pravilne hidratacije kože jedan je od osnovnih postulate u tretmanu psorijaze. Napravite sebi slanu kupku tako što ćete mlakoj vodi dodati epsomsku so, koja se pokazala vrlo efikasnom u čišćenju kože i programima detoksikacije, a koja ujedno i opušta.

Ne upotrebljavajte preparate na bazi ehinacee, koji su kontraindikovani u slučaju autoimunih bolesti. Nakon što utvrde dijagnozu psorijaze, lijekari nerijetko zatraže od pacijenata i analizu krvi, kako bi se provjerio nivo određenih enzima jetre i funkcija ovog važnog organa.

Rzalog tome jeste veza koja postoji između ove kožne bolesti i pojave masne jetre. Zašto do toga dolazi kod izvijesnog broja oboljelih od psorijaze, to još uvijek nije do kraja razjašnjeno. Ipak, da bi se izbjegle komplikacije koje uzrokuje bezalkoholna masna bolest jetre, važno je održati funkciju ovog organa pravilnom.

I u tome vam od velike pomoćo mogu biti čičak i rusa rosopas.

Možda ti se također sviđa
Najpopularniji tekstovi
Ostavite komentar
Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena*
Komentar